Licensed to Warrington Swim Team       Hy-Tek's Meet Manager 6/26/2012 12:09 AM

                  Cold Water Classic - 6/22/2012 to 6/23/2012                  

                      Warrington Cold Water Classic 2012                       

                                    Results                                    

 

Event 1  Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 29.60   6/28/2002 KAITLIN SLOWEY, BUS-                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Gaby                 16 Nst Otters             30.03      30.53  

  2 Craig, Katie              15 Nst Otters             29.72      31.01  

  2 Melekos, Faye             15 RA-US                  29.84      31.01  

  4 Corbett, Cali             16 Dragons-MA             30.53      31.15  

  5 Peterson, Olivia          15 Nst Otters             31.04      31.41  

  6 Sumner, Perie             15 Psc Stingrays-MA       29.97      31.44  

  7 Miller, Caroline          15 Psc Stingrays-MA       31.77      31.59  

  8 Hakes, Anna C             17 HATY                   30.39      32.36  

  9 Fitzpatrick, Kelli        17 Psc Stingrays-MA       29.71      32.48  

 10 Fennell, Emily            15 Dragons-MA             32.00      32.73  

 11 Marshall, Rebecca         15 Psc Stingrays-MA       35.82      34.59  

 12 Falguera, Caitlyn R       16 HATY                   32.67      35.71  

 13 Zarett, Jaclyn            16 Dragons-MA           1:16.28    1:16.40  

 

Event 2  Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 25.19   6/22/2007 RYAN ADAMSON, WST                            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mccredie, Brandon         16 Nst Otters             24.98      25.59  

  2 Boodey, Geoff             17 Nst Otters             25.10      26.04  

  3 Troy, Ryan                17 Dragons-MA             28.00      27.39  

  4 Sumner, Curtis            16 Psc Stingrays-MA       26.06      27.50  

  5 Jordan, David             17 Psc Stingrays-MA       27.52      28.45  

  6 Micciolo, Matt            17 Nst Otters             28.16      28.52  

  7 Rogus, Dan                16 SMM-MA                 36.54      28.69  

  8 Lynch, Joe                16 Nst Otters             28.92      28.70  

  9 Browndorf, Cole           17 OVP-MA                 32.00      29.09  

 10 Browndorf, Chase          17 OVP-MA                 32.00      30.29  

 11 Slysh, Daniel             18 Psc Stingrays-MA       28.27      30.54  

 12 Slysh, Andrew             18 Psc Stingrays-MA       26.80      30.77  

 13 Radziul, Nicholas         15 Dragons-MA             29.20      31.46  

 14 Clift, Bobby              15 Dragons-MA                NT      31.73  

 

Event 3  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 28.37   6/27/2003 KATIE MAGEE, PSC-                            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Polster, Naomi            14 OVP-MA                 29.72      30.37  

  2 Moore, Katie M            13 HATY                   30.27      31.06  

  3 Wietecha, MaryAnne        14 Psc Stingrays-MA       29.68      31.20  

  4 Segel, Kalli H            14 NEWT                   32.37      32.03  

  5 Fox, Jenna                13 Nst Otters             30.85      32.16  

  6 Caldwell, Sarah           14 NEWT                   34.44      32.73  

  7 Sylvester, Angela         13 Pqst                   34.35      33.46  

  8 Lichtner, Kristen         13 Pqst                   36.10      33.64  

  9 Herstine, Kelly           14 Psc Stingrays-MA       33.89      33.65  

 10 Price, Kathryn            14 Nst Otters             33.23      34.00  

 11 Harris, Cindy             13 SMM-MA                 48.00      34.08  

 11 Andrewlevich, Emma        14 Dragons-MA             33.78      34.08  

 13 Falk, Ariel               13 OVP-MA                    NT      34.47  

 14 Steinberg, Lindsay        14 Dragons-MA             34.03      34.99  

 15 Robidoux, Skylar          13 OVP-MA                    NT      35.15  

 16 Lyons, Alexandra          13 Psc Stingrays-MA       35.94      35.34  

 17 Amante, Amor              13 OVP-MA                    NT      36.09  

 18 Miller, Jaclyn            13 Psc Stingrays-MA       37.62      36.19  

 19 Swirsding, Carly          14 Psc Stingrays-MA       37.63      37.03  

 20 Robinson, Emily           13 Psc Stingrays-MA       35.93      37.34  

 21 Mulligan, Patricia        14 Dragons-MA             39.78      40.12  

 22 Schnarr, Avenleigh        13 HATY                   39.45      41.02  

 

Event 4  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 26.84   6/25/2010 JAKE GOROSHKO, PSC Stingrays                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Segel, Joseph J           14 NEWT                   28.31      28.72  

  2 Jordan, Aaron             14 Psc Stingrays-MA       27.98      28.82  

  3 Sleptsov, Anthony         13 Nst Otters             29.90      29.22  

  4 Palau, Noah M             14 HATY                   31.56      30.50  

  5 Steinberg, Evan           13 NEWT                   38.21      35.80  

  6 McCoy, Liam               13 BRZY-MA                38.32      36.17  

  7 Morgan, Kieran            13 Dragons-MA             38.76      37.37  

 

Event 5  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 30.10   6/23/2006 MIRANDA RAFFERTY, PSC                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Heigl, Maggie             12 Psc Stingrays-MA       32.10      32.06  

  2 Pluznyk, Elizabeth        12 Dragons-MA             32.05      32.53  

  3 McDermott, Nicole         12 Psc Stingrays-MA       32.85      32.63  

  4 Walterick, Emma           12 Nst Otters             34.94      33.90  

  5 Caddick, Abigail          12 Dragons-MA             35.86      34.16  

  6 Soisson, Hannah           12 Psc Stingrays-MA       34.09      34.22  

  7 Herstine, Emily           12 Psc Stingrays-MA       33.50      34.36  

  8 O'Neill, Shannon          12 Somerton-US            38.03      34.75  

  9 Eno, Allie                12 Dragons-MA             37.18      35.27  

 10 Jones, Piper              12 NEWT                   36.76      36.08  

 11 Timet, Chloe E            12 RA-US                     NT      36.42  

 12 Gillard, Megan            12 Dragons-MA             36.84      36.54  

 13 Rheault, Catherine        12 Psc Stingrays-MA       38.85      37.46  

 14 Cooper, Emily             12 Dragons-MA             37.51      38.77  

 15 Radziul, Heather          12 Dragons-MA             43.88      44.82  

 16 Lucas, Hali               12 Somerton-US               NT      46.73  

 17 McCoy, Emma               12 BRZY-MA                57.32      48.53  

 18 Thoennes, Amanda          12 Lmta                 1:02.33      54.87  

 

Event 6  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 29.10   6/25/2010 ANDREW DEFRIECE, PSC Stingrays               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Han, Daniel               12 Psc Stingrays-MA       30.06      29.96  

  2 Palau, Ian T              12 HATY                   31.56      31.29  

  3 Belder, Josh              12 Nst Otters             31.60      32.68  

  4 Fernandez, Luke           12 Lmta                   34.89      33.54  

  5 Lafond, Jack              12 Psc Stingrays-MA       34.95      35.56  

  6 Komita, Benjamin          12 Psc Stingrays-MA       36.39      38.04  

  7 Han, Daniel               12 NEWT                   37.09      39.51  

  8 Korzeb, Walter            12 NEWT                      NT      43.93  

 

Event 7  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 30.75   6/25/2010 JENNA JOHNS, OSC                             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lauby, Geneve             11 Lmta                   32.52      32.62  

  2 Peacock, Victoria         11 Dragons-MA             38.10      36.11  

  3 Shiroff, Sayde            11 SMM-MA                 38.02      36.25  

  4 Landry, Elyse             11 Dragons-MA             39.00      37.44  

  5 Peifer, Madison           11 RA-US                  40.06      37.58  

  6 Kelley, Jordan            11 Psc Stingrays-MA       38.65      37.67  

  7 Mikhalev, Vita            11 SMM-MA                    NT      38.47  

  8 Robidoux, Jade            11 OVP-MA                    NT      38.80  

  9 Marshall, Sarah           11 Psc Stingrays-MA       39.77      39.11  

 10 Naskiewicz, Alexa         11 Lmtc                   39.89      42.38  

 11 Spoerl, Maggie            11 OSC-MA                    NT      43.26  

 12 Charlton, Lauren          11 Dragons-MA             47.40      44.06  

 13 McInnis, Grace            11 Dragons-MA             43.00      44.13  

 14 Lumb, Helen               11 Psc Stingrays-MA       49.37      47.36  

 15 Kenderdine, Mackenzie     11 Nst Otters                NT      51.10  

 16 Ursino, Alexandra         11 Dragons-MA             55.23      53.23  

 

Event 8  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 30.93   6/27/2008 BRENNAN BASTIAN, HATY                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Roytman, Jacob            11 Nst Otters             32.58      32.40  

  2 Sumner, Stuart            11 Psc Stingrays-MA       32.20      32.41  

  3 Roytman, Greg             11 Nst Otters             32.78      33.41  

  4 Levy, Gabe                11 HATY                   33.65      33.98  

  5 Quigley, Matthew          11 HATY                   34.70      34.97  

  6 Wojnovich, Davis          11 NEWT                   35.00      35.11  

  7 Khayt, Tom                11 Dragons-MA             35.90      35.59  

  8 Hou, Kevin                11 Psc Stingrays-MA       34.72      35.67  

  9 McElrath, Jeffrey         11 Dragons-MA             36.72      36.48  

 10 Disbrow, Mark             11 RA-US                  49.24      40.28  

 11 Hensler, Sam              11 Lmta                   43.70      42.78  

 12 Wells, Steven             11 Dragons-MA             47.35      42.83  

 

Event 9  Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 37.16   6/25/2010 BRIDGET MCGRATH, OSC                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miller, Caroline          15 Psc Stingrays-MA       40.59      41.53  

  2 Craig, Katie              15 Nst Otters             34.87      42.60  

  3 Marshall, Rebecca         15 Psc Stingrays-MA       46.23      48.18  

 

Event 10  Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 32.03   6/25/2010 SCOTT MCHENRY, LMTA                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Caldwell, Paul            16 NEWT                   36.25      35.80  

  2 Mccredie, Brandon         16 Nst Otters             32.54      36.89  

  3 Micciolo, Matt            17 Nst Otters             35.37      37.37  

  4 Troy, Ryan                17 Dragons-MA             36.39      38.20  

  5 Browndorf, Cole           17 OVP-MA                 39.00      38.43  

  6 Slysh, Andrew             18 Psc Stingrays-MA       35.76      38.86  

  7 Slysh, Daniel             18 Psc Stingrays-MA       35.88      38.94  

  8 Browndorf, Chase          17 OVP-MA                 33.00      39.68  

  9 Mohrman, Tyler M          17 HATY                   50.18      45.91  

 

Event 11  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 35.60   6/28/2002 CAITLIN KIRSTEIER, PSC-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fox, Jenna                13 Nst Otters             36.97      38.01  

  2 Moore, Katie M            13 HATY                   39.29      40.94  

  3 Sylvester, Angela         13 Pqst                   43.33      43.13  

  4 Wietecha, MaryAnne        14 Psc Stingrays-MA       44.81      43.27  

  5 Matsick, Bethany          13 Dragons-MA             42.85      43.53  

  6 Caldwell, Sarah           14 NEWT                   45.10      44.81  

  7 Lyons, Alexandra          13 Psc Stingrays-MA       43.55      45.55  

  8 Herstine, Kelly           14 Psc Stingrays-MA       40.00      46.28  

  9 Steinberg, Lindsay        14 Dragons-MA             44.35      46.52  

 10 Miller, Jaclyn            13 Psc Stingrays-MA       49.41      48.89  

 11 Bauer, Jerrica            14 Nst Otters             43.57      48.93  

 12 Falk, Ariel               13 OVP-MA                    NT      49.02  

 13 Swirsding, Carly          14 Psc Stingrays-MA       48.25      49.22  

 14 Robinson, Emily           13 Psc Stingrays-MA       49.12      50.27  

 15 Robidoux, Skylar          13 OVP-MA                    NT      50.65  

 16 Amante, Amor              13 OVP-MA                    NT      51.15  

 17 Schnarr, Avenleigh        13 HATY                 1:02.70      55.19  

 

Event 12  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 34.67   6/23/2006 ILAN KHAYT, Dragons                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jordan, Aaron             14 Psc Stingrays-MA       35.00      38.83  

  2 Sleptsov, Anthony         13 Nst Otters             42.16      40.72  

  3 Palau, Noah M             14 HATY                   43.21      41.87  

  4 McCoy, Liam               13 BRZY-MA                   NT      54.37  

 

Event 13  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 39.05   6/23/2006 KENDALL KIRSTEIER, PSC Stingrays             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Herstine, Emily           12 Psc Stingrays-MA       43.44      43.16  

  2 Jones, Piper              12 NEWT                   44.33      43.28  

  3 Soisson, Hannah           12 Psc Stingrays-MA       44.59      43.89  

  4 Pluznyk, Elizabeth        12 Dragons-MA             45.90      45.35  

  5 Gillard, Megan            12 Dragons-MA             47.53      45.57  

  6 Walterick, Emma           12 Nst Otters             46.19      45.78  

  7 Eno, Allie                12 Dragons-MA             46.60      45.84  

  8 Caddick, Abigail          12 Dragons-MA             49.13      45.94  

  9 Timet, Chloe E            12 RA-US                     NT      46.84  

 10 McDermott, Nicole         12 Psc Stingrays-MA       50.09      48.50  

 11 Rheault, Catherine        12 Psc Stingrays-MA       49.48      48.68  

 12 Timet, Katie A            12 RA-US                     NT      49.74  

 13 O'Neill, Shannon          12 Somerton-US               NT      52.65  

 14 Lucas, Hali               12 Somerton-US               NT      57.03  

 15 Radziul, Heather          12 Dragons-MA             56.00      58.41  

 16 Thoennes, Amanda          12 Lmta                 1:16.68    1:16.46  

 -- McCoy, Emma               12 BRZY-MA              1:12.59         DQ  

 

Event 14  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 37.94   6/28/2002 TIM KUCHAN, WST-                             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Han, Daniel               12 Psc Stingrays-MA       37.52      37.93M 

  2 Belder, Josh              12 Nst Otters             36.78      39.05  

  3 Theuer, Thomas            12 Somerton-US            42.39      40.50  

  4 Palau, Ian T              12 HATY                   41.24      48.25  

  5 Fernandez, Luke           12 Lmta                   49.35      49.78  

  6 Swirsding, Daniel         12 Psc Stingrays-MA       51.90      50.72  

  7 Komita, Benjamin          12 Psc Stingrays-MA       53.05      52.12  

  8 Han, Daniel               12 NEWT                   54.69      53.34  

  9 Korzeb, Walter            12 NEWT                      NT      53.36  

 10 Zhang, Alex               12 Psc Stingrays-MA       50.25      55.36  

 11 Han, Alex                 12 Dragons-MA           1:17.00    1:05.84  

 

Event 15  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 40.64   6/28/2002 DANIELLE MASTROIENI, PSC-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lauby, Geneve             11 Lmta                   39.97      41.43  

  2 Shiroff, Sayde            11 SMM-MA                 48.63      46.14  

  3 Mikhalev, Vita            11 SMM-MA                    NT      48.94  

  4 Charlton, Lauren          11 Dragons-MA             54.50      50.92  

  5 Landry, Elyse             11 Dragons-MA             53.00      51.49  

  6 Kelley, Jordan            11 Psc Stingrays-MA       57.11      51.97  

  7 Marshall, Sarah           11 Psc Stingrays-MA       53.63      52.28  

  8 Robidoux, Jade            11 OVP-MA                    NT      53.01  

  9 Spoerl, Maggie            11 OSC-MA                    NT      54.11  

 10 Lumb, Helen               11 Psc Stingrays-MA     1:01.51      58.96  

 11 McInnis, Grace            11 Dragons-MA           1:05.00    1:00.64  

 12 Naskiewicz, Alexa         11 Lmtc                   56.83    1:01.18  

 13 Ursino, Alexandra         11 Dragons-MA           1:23.00    1:21.97  

 -- Kenderdine, Mackenzie     11 Nst Otters                NT         DQ  

 

Event 16  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 42.70   6/27/2008 BRENNAN BASTIAN, HATY                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hou, Kevin                11 Psc Stingrays-MA       42.46      43.09  

  2 Roytman, Jacob            11 Nst Otters             38.98      43.89  

  3 Quigley, Matthew          11 HATY                   42.57      44.69  

  4 Khayt, Tom                11 Dragons-MA             47.10      45.46  

  5 Levy, Gabe                11 HATY                   46.43      46.13  

  6 Roytman, Greg             11 Nst Otters             39.43      48.71  

  7 Wojnovich, Davis          11 NEWT                   51.26      49.07  

  8 Disbrow, Mark             11 RA-US                  45.06      49.67  

  9 McElrath, Jeffrey         11 Dragons-MA             53.75      49.77  

 10 Wells, Steven             11 Dragons-MA           1:02.00      54.77  

 11 Hensler, Sam              11 Lmta                      NT    1:00.44  

 12 Simpson, Josiah           11 Dragons-MA           1:36.00    1:28.57  

 

Event 17  Girls 12 & Over 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 2:16.30   6/27/2008 LAUREN AHRENS, HATY                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Corbett, Cali             16 Dragons-MA           2:25.00    2:24.28  

  2 Hakes, Anna C             17 HATY                 2:20.71    2:24.82  

  3 Melekos, Faye             15 RA-US                2:43.19    2:32.31  

  4 Mulligan, Kelly           16 Dragons-MA           2:52.87    2:46.29  

  5 Robidoux, Skylar          13 OVP-MA                    NT    2:56.17  

  6 Fennell, Emily            15 Dragons-MA           2:35.00    2:56.33  

  7 Marshall, Rebecca         15 Psc Stingrays-MA     2:51.51    2:57.60  

  8 Bauer, Jerrica            14 Nst Otters           2:46.78    3:09.98  

 

Event 18  Boys 12 & Over 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 2:06.20   6/25/2010 JAKE MEYERS, RA   -US                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sumner, Curtis            16 Psc Stingrays-MA     2:04.21    2:08.45  

  2 Boodey, Geoff             17 Nst Otters           2:08.98    2:09.99  

  3 Browndorf, Cole           17 OVP-MA               2:20.00    2:23.71  

  4 Segel, Joseph J           14 NEWT                      NT    2:25.03  

  5 Rogus, Dan                16 SMM-MA                    NT    2:26.50  

  6 Browndorf, Chase          17 OVP-MA               2:04.00    2:28.99  

  7 Palau, Noah M             14 HATY                 2:17.54    2:30.65  

  8 Theuer, Thomas            12 Somerton-US               NT    2:37.92  

  9 Lafond, Jack              12 Psc Stingrays-MA     2:45.39    2:47.47  

 10 Mohrman, Tyler M          17 HATY                 3:02.25    2:50.41  

 11 Steinberg, Evan           13 NEWT                      NT    3:00.22  

 12 Swirsding, Daniel         12 Psc Stingrays-MA     2:40.00    3:06.43  

 

Event 19  Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 34.03   6/27/2008 LAUREN AHRENS, HATY                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Melekos, Faye             15 RA-US                  31.19      35.24  

  2 Sumner, Perie             15 Psc Stingrays-MA       36.09      36.79  

  3 Kim, Gaby                 16 Nst Otters             35.87      36.97  

  4 Peterson, Olivia          15 Nst Otters             38.94      37.03  

  5 Corbett, Cali             16 Dragons-MA             35.76      37.53  

  6 Falguera, Caitlyn R       16 HATY                   35.38      38.03  

  7 Craig, Katie              15 Nst Otters             33.51      38.59  

  8 Miller, Caroline          15 Psc Stingrays-MA       38.00      39.89  

  9 Fennell, Emily            15 Dragons-MA             42.91      42.52  

 10 Zarett, Jaclyn            16 Dragons-MA           2:00.00    1:48.42  

 

Event 20  Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 30.34   6/27/2008 KEVIN MAGEE, PSC Stingrays                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Caldwell, Paul            16 NEWT                   32.36      32.31  

  2 Troy, Ryan                17 Dragons-MA             32.02      32.36  

  3 Lynch, Joe                16 Nst Otters             31.32      33.48  

  4 Mccredie, Brandon         16 Nst Otters             31.45      33.57  

  5 Jordan, David             17 Psc Stingrays-MA       35.87      36.86  

  6 Radziul, Nicholas         15 Dragons-MA             37.50      37.62  

  7 Browndorf, Cole           17 OVP-MA                 36.00      37.72  

  8 Rogus, Dan                16 SMM-MA                 49.09      38.28  

  9 Browndorf, Chase          17 OVP-MA                 32.00      38.73  

 

Event 21  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 32.57   6/23/2006 TAYLOR SNEED, NEWT                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Polster, Naomi            14 OVP-MA                 38.60      33.33  

  2 Moore, Katie M            13 HATY                   36.26      37.13  

  3 Segel, Becca N            14 NEWT                   39.47      38.78  

  4 Lichtner, Kristen         13 Pqst                   39.58      38.94  

  5 Wietecha, MaryAnne        14 Psc Stingrays-MA       43.83      39.47  

  6 Herstine, Kelly           14 Psc Stingrays-MA       40.00      40.72  

  7 Steinberg, Lindsay        14 Dragons-MA             40.45      40.85  

  8 Price, Kathryn            14 Nst Otters             37.67      41.02  

  9 Matsick, Bethany          13 Dragons-MA             42.06      41.44  

 10 Robinson, Emily           13 Psc Stingrays-MA       40.35      42.16  

 11 Falk, Ariel               13 OVP-MA                    NT      43.41  

 12 Miller, Jaclyn            13 Psc Stingrays-MA       47.63      46.50  

 13 Swirsding, Carly          14 Psc Stingrays-MA       49.53      47.11  

 -- Robidoux, Skylar          13 OVP-MA                    NT         DQ  

 

Event 22  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 31.75   6/25/2010 JAKE GOROSHKO, PSC Stingrays                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jordan, Aaron             14 Psc Stingrays-MA       31.92      33.83  

  2 Segel, Joseph J           14 NEWT                   35.85      34.98  

  3 Palau, Noah M             14 HATY                   33.88      35.48  

  4 Sleptsov, Anthony         13 Nst Otters             39.53      37.50  

  5 Steinberg, Evan           13 NEWT                   49.26      46.20  

  6 Morgan, Kieran            13 Dragons-MA             53.25      48.23  

 

Event 23  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 35.10   6/27/2009 AMBER SAINT CLAIRE, HATY                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Heigl, Maggie             12 Psc Stingrays-MA       37.07      38.47  

  2 Caddick, Abigail          12 Dragons-MA             43.38      39.59  

  3 McDermott, Nicole         12 Psc Stingrays-MA       41.12      40.86  

  4 Pluznyk, Elizabeth        12 Dragons-MA             42.12      41.23  

  5 Jones, Piper              12 NEWT                   44.38      41.87  

  6 O'Neill, Shannon          12 Somerton-US            45.02      41.94  

  7 Gillard, Megan            12 Dragons-MA             43.94      42.34  

  8 Eno, Allie                12 Dragons-MA             44.52      44.97  

  9 Herstine, Emily           12 Psc Stingrays-MA       45.92      45.94  

 10 Cooper, Emily             12 Dragons-MA             47.99      46.43  

 11 Radziul, Heather          12 Dragons-MA             57.58      57.16  

 12 Thoennes, Amanda          12 Lmta                 1:09.89    1:03.47  

 

Event 24  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 32.97   6/25/2010 ANDREW DEFRIECE, PSC Stingrays               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Palau, Ian T              12 HATY                   35.03      36.27  

  2 Belder, Josh              12 Nst Otters             36.62      37.55  

  3 Theuer, Thomas            12 Somerton-US            44.71      41.91  

  4 Fernandez, Luke           12 Lmta                   42.60      42.44  

  5 Lafond, Jack              12 Psc Stingrays-MA       39.99      43.74  

  6 Han, Daniel               12 NEWT                   46.24      43.93  

  7 Komita, Benjamin          12 Psc Stingrays-MA       44.52      44.09  

  8 Korzeb, Walter            12 NEWT                      NT      53.13  

 

Event 25  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 35.49   6/25/2004 TAYLOR SNEED, Newtown White -                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lauby, Geneve             11 Lmta                   39.63      42.61  

  2 Peifer, Madison           11 RA-US                     NT      44.03  

  3 Shiroff, Sayde            11 SMM-MA                    NT      44.90  

  4 Mikhalev, Vita            11 SMM-MA                    NT      47.68  

  5 Marshall, Sarah           11 Psc Stingrays-MA       48.54      50.56  

  6 Robidoux, Jade            11 OVP-MA                    NT      51.34  

  7 Lumb, Helen               11 Psc Stingrays-MA       55.76      52.29  

  8 Naskiewicz, Alexa         11 Lmtc                   48.21      53.85  

  9 McInnis, Grace            11 Dragons-MA           1:05.00      56.04  

 10 Ursino, Alexandra         11 Dragons-MA           1:06.00    1:09.09  

 

Event 26  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 36.62   6/27/2009 ANDREW DEFRIECE, PSC Stingrays               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Roytman, Greg             11 Nst Otters             35.67      36.41M 

  2 Roytman, Jacob            11 Nst Otters             36.57      37.93  

  3 Khayt, Tom                11 Dragons-MA             41.30      40.13  

  4 Hou, Kevin                11 Psc Stingrays-MA       40.55      41.00  

  5 Sumner, Stuart            11 Psc Stingrays-MA       41.28      41.19  

  6 Levy, Gabe                11 HATY                   42.05      42.52  

  7 Matsick, Caleb            11 Dragons-MA             44.29      42.91  

  8 Wojnovich, Davis          11 NEWT                   46.86      45.19  

  9 McElrath, Jeffrey         11 Dragons-MA             45.97      45.57  

 10 Disbrow, Mark             11 RA-US                  46.06      48.28  

 11 Hensler, Sam              11 Lmta                      NT      53.54  

 12 Wells, Steven             11 Dragons-MA           1:08.00    1:01.18  

 

Event 27  Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 30.56   6/27/2003 CAITLIN KIRSTEIER, PSC-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Melekos, Faye             15 RA-US                  31.19      32.83  

  2 Kim, Gaby                 16 Nst Otters             33.22      34.00  

  3 Sumner, Perie             15 Psc Stingrays-MA       32.62      34.12  

  4 Peterson, Olivia          15 Nst Otters             33.85      34.99  

  5 Corbett, Cali             16 Dragons-MA             34.93      36.52  

  6 Falguera, Caitlyn R       16 HATY                   37.88      37.57  

  7 Mulligan, Kelly           16 Dragons-MA             39.50      40.88  

 

Event 28  Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 28.22   6/25/2010 SCOTT MCHENRY, LMTA                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mccredie, Brandon         16 Nst Otters             26.89      27.99M 

  2 Troy, Ryan                17 Dragons-MA             28.20      29.13  

  3 Caldwell, Paul            16 NEWT                   29.61      29.77  

  4 Sumner, Curtis            16 Psc Stingrays-MA       28.31      29.84  

  5 Boodey, Geoff             17 Nst Otters             29.72      30.36  

  6 Lynch, Joe                16 Nst Otters             31.34      31.06  

  7 Jordan, David             17 Psc Stingrays-MA       30.69      32.13  

  8 Radziul, Nicholas         15 Dragons-MA                NT      33.78  

 

Event 29  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 31.06   6/28/2002 CAITLIN KIRSTEIER, PSC-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Polster, Naomi            14 OVP-MA                 31.94      33.36  

  2 Segel, Becca N            14 NEWT                   35.13      34.47  

  3 Wietecha, MaryAnne        14 Psc Stingrays-MA       32.19      34.53  

  4 Fox, Jenna                13 Nst Otters             35.56      37.06  

  5 Steinberg, Lindsay        14 Dragons-MA             35.73      37.31  

  6 Andrewlevich, Emma        14 Dragons-MA             35.96      37.41  

  7 Caldwell, Sarah           14 NEWT                   40.40      38.93  

  8 Lyons, Alexandra          13 Psc Stingrays-MA       44.65      44.06  

  9 Amante, Amor              13 OVP-MA                    NT      45.69  

 10 Mulligan, Patricia        14 Dragons-MA             46.58      48.30  

 11 Schnarr, Avenleigh        13 HATY                   36.42      52.37  

 

Event 30  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 30.48   6/25/2010 PAUL CALDWELL, Barracudas                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jordan, Aaron             14 Psc Stingrays-MA       29.64      30.56  

  2 Segel, Joseph J           14 NEWT                   31.80      32.15  

  3 Sleptsov, Anthony         13 Nst Otters             35.60      32.54  

  4 Morgan, Kieran            13 Dragons-MA             50.40      47.43  

 

Event 31  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 33.41   6/23/2006 KENDALL KIRSTEIER, PSC Stingrays             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Heigl, Maggie             12 Psc Stingrays-MA       35.06      35.40  

  2 Walterick, Emma           12 Nst Otters             37.73      35.54  

  3 Pluznyk, Elizabeth        12 Dragons-MA             39.80      36.81  

  4 McDermott, Nicole         12 Psc Stingrays-MA       38.43      37.03  

  5 Soisson, Hannah           12 Psc Stingrays-MA       38.84      37.94  

  6 Caddick, Abigail          12 Dragons-MA             44.34      38.78  

  7 O'Neill, Shannon          12 Somerton-US            37.00      41.12  

  8 Rheault, Catherine        12 Psc Stingrays-MA       48.44      46.04  

  9 Timet, Katie A            12 RA-US                     NT      47.37  

 10 Gillard, Megan            12 Dragons-MA             45.99      47.50  

 

Event 32  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 33.21   6/28/2002 JEFF SMALLWOOD, PSC-                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Han, Daniel               12 Psc Stingrays-MA       32.97      31.97M 

  2 Belder, Josh              12 Nst Otters             34.64      34.59  

  3 Theuer, Thomas            12 Somerton-US            40.83      39.85  

  4 Palau, Ian T              12 HATY                   38.38      39.90  

  5 Swirsding, Daniel         12 Psc Stingrays-MA       39.74      40.05  

  6 Fernandez, Luke           12 Lmta                   38.95      40.09  

  7 Lafond, Jack              12 Psc Stingrays-MA       39.50      40.11  

  8 Komita, Benjamin          12 Psc Stingrays-MA       40.49      40.18  

  9 Han, Daniel               12 NEWT                   46.50      43.28  

 

Event 33  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 33.53   6/25/2010 LAUREN HENASEY, Barracudas                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Peacock, Victoria         11 Dragons-MA             46.60      40.78  

  2 Shiroff, Sayde            11 SMM-MA                 47.40      41.78  

  3 Mikhalev, Vita            11 SMM-MA                    NT      42.73  

  4 Peifer, Madison           11 RA-US                     NT      43.43  

  5 McInnis, Grace            11 Dragons-MA             57.94      48.49  

  6 Lumb, Helen               11 Psc Stingrays-MA          NT      56.36  

  7 Naskiewicz, Alexa         11 Lmtc                   53.91    1:01.01  

 

Event 34  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 35.12   6/25/2010 JACOB LUBINSKI, SMM  -MA                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sumner, Stuart            11 Psc Stingrays-MA       36.94      35.37  

  2 Roytman, Jacob            11 Nst Otters             37.67      36.10  

  3 Levy, Gabe                11 HATY                   36.61      37.12  

  4 Khayt, Tom                11 Dragons-MA             39.37      38.39  

  5 Quigley, Matthew          11 HATY                   39.52      39.00  

  6 Roytman, Greg             11 Nst Otters             37.98      39.27  

  7 Wojnovich, Davis          11 NEWT                   38.25      39.65  

  8 Matsick, Caleb            11 Dragons-MA             47.30      43.21  

  9 Hou, Kevin                11 Psc Stingrays-MA       45.53      45.25  

 10 McElrath, Jeffrey         11 Dragons-MA             46.28      46.29  

 11 Hensler, Sam              11 Lmta                      NT      56.35  

 

Event 35  Girls 15 & Over 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:11.41   6/27/2003 CAITLIN KIRSTEIER, PSC-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sumner, Perie             15 Psc Stingrays-MA     1:16.66    1:17.18  

  2 Melekos, Faye             15 RA-US                1:12.00    1:19.09  

  3 Miller, Caroline          15 Psc Stingrays-MA     1:16.00    1:19.86  

  4 Peterson, Olivia          15 Nst Otters           1:21.18    1:21.18  

  5 Hakes, Anna C             17 HATY                 1:19.94    1:21.59  

  6 Corbett, Cali             16 Dragons-MA           1:17.39    1:21.88  

  7 Falguera, Caitlyn R       16 HATY                 1:24.30    1:27.13  

  8 Fennell, Emily            15 Dragons-MA           1:32.09    1:29.05  

 

Event 36  Boys 15 & Over 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:03.75   6/25/2010 SCOTT MCHENRY, LMTA                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Caldwell, Paul            16 NEWT                 1:14.21    1:08.23  

  2 Troy, Ryan                17 Dragons-MA           1:07.01    1:08.75  

  3 Sumner, Curtis            16 Psc Stingrays-MA     1:08.59    1:09.29  

  4 Mccredie, Brandon         16 Nst Otters           1:04.22    1:10.32  

  5 Lynch, Joe                16 Nst Otters           1:07.89    1:13.97  

  6 Slysh, Andrew             18 Psc Stingrays-MA     1:15.07    1:15.06  

  7 Slysh, Daniel             18 Psc Stingrays-MA     1:16.26    1:15.53  

  8 Jordan, David             17 Psc Stingrays-MA     1:19.33    1:16.13  

  9 Browndorf, Cole           17 OVP-MA               1:30.00    1:16.97  

  9 Micciolo, Matt            17 Nst Otters           1:16.50    1:16.97  

 11 Browndorf, Chase          17 OVP-MA               1:20.00    1:22.61  

 

Event 37  Girls 13-14 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:11.84   6/28/2002 SARA COENEN, RICW-                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moore, Katie M            13 HATY                 1:15.30    1:17.70  

  2 Fox, Jenna                13 Nst Otters           1:13.45    1:17.73  

  3 Segel, Becca N            14 NEWT                 1:21.62    1:18.05  

  4 Polster, Naomi            14 OVP-MA               1:17.45    1:18.59  

  5 Wietecha, MaryAnne        14 Psc Stingrays-MA     1:22.43    1:21.57  

  6 Sylvester, Angela         13 Pqst                 1:29.50    1:24.60  

  7 Matsick, Bethany          13 Dragons-MA           1:28.68    1:25.48  

  8 Caldwell, Sarah           14 NEWT                 1:33.17    1:26.44  

  9 Lichtner, Kristen         13 Pqst                 1:26.42    1:26.84  

 10 Price, Kathryn            14 Nst Otters           1:32.48    1:27.03  

 11 Steinberg, Lindsay        14 Dragons-MA           1:31.31    1:27.50  

 12 Andrewlevich, Emma        14 Dragons-MA           1:27.00    1:29.16  

 13 Robinson, Emily           13 Psc Stingrays-MA     1:34.31    1:33.98  

 14 Falk, Ariel               13 OVP-MA                    NT    1:35.17  

 15 Bauer, Jerrica            14 Nst Otters           1:27.67    1:39.28  

 16 Amante, Amor              13 OVP-MA                    NT    1:39.41  

 17 Schnarr, Avenleigh        13 HATY                 1:45.30    1:46.03  

 

Event 38  Boys 13-14 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:08.93   6/25/2010 PAUL CALDWELL, Barracudas                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jordan, Aaron             14 Psc Stingrays-MA     1:08.43    1:13.17  

  2 Segel, Joseph J           14 NEWT                 1:20.37    1:15.35  

  3 Sleptsov, Anthony         13 Nst Otters           1:15.00    1:16.41  

  4 Palau, Noah M             14 HATY                 1:19.51    1:20.36  

  5 Steinberg, Evan           13 NEWT                 1:48.85    1:38.11  

 

Event 39  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:16.46   6/24/2005 LAUREN M AHRENS, HATY                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Heigl, Maggie             12 Psc Stingrays-MA     1:20.67    1:23.09  

  2 Pluznyk, Elizabeth        12 Dragons-MA           1:26.30    1:23.72  

  3 Caddick, Abigail          12 Dragons-MA           1:37.48    1:25.90  

  4 Soisson, Hannah           12 Psc Stingrays-MA     1:30.46    1:26.25  

  5 McDermott, Nicole         12 Psc Stingrays-MA     1:31.92    1:28.04  

  6 Eno, Allie                12 Dragons-MA           1:34.64    1:29.15  

  7 Walterick, Emma           12 Nst Otters           1:31.62    1:29.34  

  8 Herstine, Emily           12 Psc Stingrays-MA     1:40.52    1:31.13  

  9 Jones, Piper              12 NEWT                 1:34.36    1:31.63  

 10 Gillard, Megan            12 Dragons-MA           1:36.05    1:34.08  

 11 Timet, Chloe E            12 RA-US                     NT    1:37.13  

 12 Rheault, Catherine        12 Psc Stingrays-MA     1:25.00    1:38.00  

 13 O'Neill, Shannon          12 Somerton-US          1:30.00    1:38.66  

 14 Cooper, Emily             12 Dragons-MA           1:37.98    1:38.97  

 

Event 40  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:12.84   6/25/2010 ANDREW DEFRIECE, PSC Stingrays             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Belder, Josh              12 Nst Otters           1:18.17    1:14.88  

  2 Han, Daniel               12 Psc Stingrays-MA     1:16.59    1:14.95  

  3 Palau, Ian T              12 HATY                 1:20.09    1:24.27  

  4 Theuer, Thomas            12 Somerton-US          1:30.15    1:24.65  

  5 Fernandez, Luke           12 Lmta                 1:30.09    1:30.68  

  6 Komita, Benjamin          12 Psc Stingrays-MA     1:36.17    1:34.29  

  7 Han, Daniel               12 NEWT                 1:41.32    1:38.22  

  8 Zhang, Alex               12 Psc Stingrays-MA          NT    1:40.74  

 

Event 41  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:18.24   6/25/2010 JENNA JOHNS, OSC                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Shiroff, Sayde            11 SMM-MA               1:38.62    1:33.41  

  2 Peacock, Victoria         11 Dragons-MA           1:45.00    1:34.45  

  3 Peifer, Madison           11 RA-US                1:39.51    1:35.87  

  4 Charlton, Lauren          11 Dragons-MA           1:54.47    1:45.89  

  5 McInnis, Grace            11 Dragons-MA           1:55.89    1:55.88  

  6 Naskiewicz, Alexa         11 Lmtc                 1:47.67    1:56.71  

 -- Kelley, Jordan            11 Psc Stingrays-MA     1:50.57         DQ  

 

Event 42  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:21.59   6/27/2009 ANDREW DEFRIECE, PSC Stingrays             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Roytman, Jacob            11 Nst Otters           1:20.65    1:21.89  

  2 Sumner, Stuart            11 Psc Stingrays-MA     1:23.42    1:22.06  

  3 Khayt, Tom                11 Dragons-MA           1:25.24    1:25.22  

  4 Levy, Gabe                11 HATY                 1:19.72    1:26.20  

  5 Roytman, Greg             11 Nst Otters           1:21.23    1:26.81  

  6 Quigley, Matthew          11 HATY                 1:25.11    1:29.44  

  7 Hou, Kevin                11 Psc Stingrays-MA     1:26.79    1:30.12  

  8 Wojnovich, Davis          11 NEWT                 1:42.05    1:31.82  

  9 Matsick, Caleb            11 Dragons-MA           1:31.90    1:34.15  

 10 McElrath, Jeffrey         11 Dragons-MA           1:45.22    1:34.94  

 11 Disbrow, Mark             11 RA-US                1:35.12    1:39.16  

 12 Hensler, Sam              11 Lmta                 2:33.20    1:53.51  

 

Event 43  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 33.50   6/28/2008 KRISTEN SHEMA, PSC Stingrays                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braun, Elle               10 OSC-MA                 35.05      32.84M 

  2 Goroshko, Julia           10 Psc Stingrays-MA       33.67      34.03  

  3 Monaghan, Abaigeal        10 BRZY-MA                32.32      34.26  

  4 Henderson, Abby K         10 NEWT                   39.38      34.33  

  5 Foley, Sarah              10 Wsc                       NT      34.63  

  6 Matson, Sara              10 Lmta                   35.10      34.87  

  7 Boyes, Samantha R         10 Somerton-US            39.02      35.03  

  8 Hwan, Abigail             10 HATY                   37.87      36.77  

  9 Scholer, Heidi            10 HATY                   39.08      38.40  

 10 Velaga, Neha              10 Psc Stingrays-MA       38.63      38.56  

 11 Lichtner, Kayla           10 Pqst                   40.69      38.85  

 12 Mischak, Cassandra        10 NEWT                   44.01      39.58  

 13 Korzeb, Kiera             10 NEWT                      NT      39.59  

 14 Schluchterer, Paige J     10 NEWT                   47.78      39.60  

 15 Gringolts, Jackie         10 Nst Otters             42.32      40.53  

 16 Matson, Emily             10 Lmta                   43.19      40.57  

 17 Gillard, Anna             10 Dragons-MA             44.22      41.11  

 18 Caddick, Emily            10 Dragons-MA             43.19      41.57  

 19 Lochstet, Clarie          10 HATY                   40.92      42.06  

 20 Kelly, Katie              10 Dragons-MA             45.65      43.30  

 21 Daubert, Kira             10 Dragons-MA             52.15      43.38  

 22 Chang, Vianne             10 Psc Stingrays-MA       44.82      46.53  

 23 McInnis, Emily            10 Dragons-MA             48.00      47.06  

 24 Cooper, Madelyn           10 Dragons-MA             50.50      49.15  

 25 Daubert, Erika            10 Dragons-MA             55.47      50.38  

 26 Schriedel, Mary Grace     10 HATY                   47.51      51.71  

 27 Patten, Keeley            10 BRZY-MA              1:05.85      57.74  

 

Event 44  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 32.81   6/29/2002 ERICK CONVERY, NEW R-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Belder, Andrew            10 Nst Otters             33.56      33.44  

  2 Vradinskiy, Martin        10 Nst Otters             38.52      35.00  

  3 Ruvio, Daniel             10 HATY                   34.77      35.71  

  4 Smith, Liam               10 Pqst                   34.47      36.19  

  5 Miglo, Fred               10 Nst Otters             38.69      36.83  

  6 Yazmir, Dennis            10 Nst Otters             36.25      38.51  

  7 Ryan, Sean                10 Psc Stingrays-MA       38.68      38.75  

  8 Pluznyk, John             10 Dragons-MA             40.40      39.13  

  9 McClurkin, Alexander      10 OVP-MA                    NT      40.50  

 10 Wallace, Cameron          10 Psc Stingrays-MA       42.64      41.57  

 11 Cunningham, Patrick       10 Somerton-US            44.47      41.92  

 12 Lawler, Jack              10 Psc Stingrays-MA       41.31      42.27  

 13 Cohen, Joshua             10 Lmtc                   48.28      46.35  

 14 So, Ryan                  10 Nst Otters                NT      47.41  

 

Event 45  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 35.61   6/28/2003 JESSICA STARK, SOM-                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braun, Molly               9 OSC-MA                 36.94      34.27M 

  2 Shema, Erin                9 Psc Stingrays-MA       36.63      34.73M 

  3 Calibeo, Cristina          9 NEWT                   43.57      36.87  

  4 Scholer, Haley             9 HATY                   40.58      39.48  

  5 Glatfelter, Julia A        9 NEWT                   42.91      39.84  

  6 Blaszczynski, Alexa        9 Psc Stingrays-MA       42.50      40.41  

  7 Alloway, Lexi              9 Nst Otters             41.98      40.73  

  8 McElrath, Olivia           9 Dragons-MA             41.00      41.02  

  9 Hartman, Sabina            9 SMM-MA                    NT      41.40  

 10 Williams, Kayli            9 Lmta                   43.16      41.98  

 11 Mikalic, Maggie            9 Psc Stingrays-MA       43.75      42.43  

 12 Durkin, Dana               9 Dragons-MA             44.44      42.96  

 13 Curtis, Bridget            9 Dragons-MA             44.94      43.18  

 14 Gamble, Ava                9 BRK                    54.37      43.74  

 15 Wojnovich, Eva             9 NEWT                   49.15      44.16  

 16 Riegel, Julia              9 Psc Stingrays-MA       43.07      44.43  

 17 Bing, Olivia               9 Nst Otters                NT      45.95  

 18 Rosen, Rachel              9 Psc Stingrays-MA       46.07      45.96  

 19 Bauer, Lauren              9 Nst Otters             44.23      46.16  

 20 Hayes, Brigid              9 Wsc                       NT      48.73  

 21 Schorr, Emily              9 NEWT                      NT      48.88  

 22 Molenari, Lauren           9 Psc Stingrays-MA       43.73      49.14  

 23 Bauer, Jules               9 Nst Otters             45.33      49.67  

 24 Rhoades, Hayden            9 Lmta                   51.15      50.94  

 25 Mallon, Ayiana             9 Dragons-MA             57.00      51.05  

 26 Matsick, Chloe             9 Dragons-MA             53.00      51.11  

 27 Pontarelli, Isabella       9 Nst Otters           1:00.17      52.90  

 28 Boyes, Katherine           9 Somerton-US               NT      54.95  

 29 Han, Stella                9 Dragons-MA           1:02.00      57.72  

 30 Schilling, Olivia          9 Dragons-MA             53.30      57.86  

 31 Alisesky, Abigail          9 Psc Stingrays-MA          NT      58.25  

 32 Kelly, Grace               9 Dragons-MA           1:07.00      59.28  

 33 Winters, Riley             9 Dragons-MA             49.60    1:03.60  

 

Event 46  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 36.53   6/28/2008 LIAM DUFFY, Warrington                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brosky, Paul               9 Psc Stingrays-MA       38.12      37.59  

  2 Hou, Harry                 9 Psc Stingrays-MA       38.52      37.60  

  3 Warriner, Chance           9 SMM-MA                    NT      39.68  

  4 Steele, Bryan              9 BRZY-MA                40.64      40.19  

  5 Collachi, Aaron            9 Dragons-MA             47.60      45.45  

  6 Lawler, Ben                9 Psc Stingrays-MA       48.93      46.32  

  7 Landry, Ryan               9 Dragons-MA           1:06.00      55.62  

  8 Davis, Michael             9 Nst Otters                NT    1:00.56  

  9 Frohenko, Victor           9 OVP-MA                    NT    1:04.97  

 10 Fayette, Justin            9 Dragons-MA           1:30.00    1:12.53  

 

Event 47  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 16.63   6/29/2002 KENDALL KIRSTEIER, PSC-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Leonard, Mary Kate K       8 NEWT                   19.19      17.86  

  2 Mehta, Simran              8 Psc Stingrays-MA       18.13      18.52  

  3 Goodwin, Shannon           8 Psc Stingrays-MA       21.17      19.17  

  4 Jucewicz, Brianna          8 Dragons-MA             23.74      19.53  

  5 DeFriece, Allison          8 Psc Stingrays-MA       20.22      20.31  

  6 Romas, Toula               8 Psc Stingrays-MA       20.68      20.58  

  7 Haidacher, Taylor          8 Psc Stingrays-MA       21.11      20.99  

  8 Kelerchain, Alexis         8 RA-US                  19.11      21.09  

  9 Walsh, Megan               8 Lmta                   22.64      21.10  

 10 Rector, Shannon            8 Psc Stingrays-MA       21.34      21.12  

 11 Lawton, Valerie            8 Lmtc                   22.51      21.31  

 12 Hensler, Lara              8 Lmta                   21.93      22.14  

 13 Martin, McKenna            8 Psc Stingrays-MA       23.42      22.44  

 14 O'Keefe, Maggie            8 Wsc                       NT      23.17  

 15 Kelley, Kendall            8 Psc Stingrays-MA       26.54      23.94  

 16 Katz-Schnur, Alexa         8 SMM-MA                    NT      26.03  

 17 Flynn, Madeline            8 Psc Stingrays-MA       28.57      26.59  

 18 Schoenfeld, Brenna         8 NEWT                      NT      27.35  

 19 Zhang, Raina               8 Psc Stingrays-MA       34.69      31.75  

 20 Schwartz, Chloe            8 Dragons-MA                NT      32.16  

 21 Victor, Kate               8 Psc Stingrays-MA       25.97      32.72  

 22 Szautner, Mikaela          8 SMM-MA                 37.78      38.30  

 

Event 48  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 16.53   6/23/2007 ALLEN SHUMURAK, Newtown                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ferker, Noah               8 Nst Otters             16.16      16.56  

  2 Juskalian, Tyler           8 Somerton-US            21.47      17.45  

  3 Rhoge, Mark                8 Nst Otters             20.53      17.62  

  4 Goldenberg, Michael        8 Nst Otters             21.32      18.25  

  5 Lichtner, Patrick          8 Pqst                   23.09      18.85  

  6 Walters, Carlton           8 HATY                   22.36      20.68  

  7 Borowsky, Ethan            8 Lmta                   23.34      22.26  

  8 Jackson, William           8 Lmta                   24.26      22.50  

  9 Cohen, Jacob               8 Lmtc                   23.67      23.23  

 10 Boyd, Daniel               8 Psc Stingrays-MA       27.91      24.16  

 11 Steinberg, Ethan           8 Dragons-MA             25.90      24.21  

 12 Baron, Benjamin            8 Psc Stingrays-MA       26.00      26.17  

 13 Ursino, Dominic            8 Dragons-MA             28.32      27.83  

 14 Peacock, Johathan          8 Dragons-MA             31.00      31.17  

 15 Smith, Patrick             8 Pqst                   25.22      31.38  

 16 Chesney, James             8 Lmta                   32.71      31.44  

 

Event 49  Girls 7 Year Olds 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 18.97   6/24/2006 COURTNEY TAYLOR, PSC Stingrays               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Velaga, Esha               7 Psc Stingrays-MA       19.63      19.97  

  2 Reteneller, Riley          7 Dragons-MA             22.00      20.36  

  3 Ruvio, Lihi                7 HATY                   21.09      20.51  

  4 Renger, Abbigail           7 Psc Stingrays-MA       23.29      21.38  

  5 Warriner, Siena            7 SMM-MA                 32.71      23.30  

  6 Williamson, Karey          7 Dragons-MA             32.00      25.53  

  7 Cooper, Sarah              7 Dragons-MA             28.33      26.06  

  8 Blaszczynski, Catelin      7 Psc Stingrays-MA       31.81      26.09  

  9 Miller, Victoria           7 Psc Stingrays-MA       29.40      27.71  

 10 Pluznyk, Katelyn           7 Dragons-MA             30.00      30.74  

 11 Exler, Grace               7 Psc Stingrays-MA       36.80      32.55  

 12 Daley, Julia               7 OVP-MA                    NT      35.56  

 13 Sapp, Isabella             7 Dragons-MA             48.34      41.71  

 14 Quinn, Sophia              7 Dragons-MA             45.00      41.81  

 

Event 50  Boys 7 Year Olds 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 17.78   6/24/2006 ARIEL SPEKTOR, RCH-                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sleptsov, Alex             7 Nst Otters             19.08      18.30  

  2 Norins, Jake               7 NEWT                   19.45      18.93  

  3 Pugman, Gabriel            7 Nst Otters             21.00      19.22  

  4 Swope, Gavin               7 NEWT                   24.14      19.24  

  5 McElrath, Walker           7 Dragons-MA             20.41      19.99  

  6 McClurkin, Connor          7 OVP-MA                    NT      22.10  

  7 Price, Brendon             7 Psc Stingrays-MA       27.79      23.59  

  8 Lubinski, Noah             7 SMM-MA                 29.65      23.94  

  9 Davis, Myles               7 Nst Otters                NT      24.92  

 10 Albinsky, David            7 Nst Otters             22.98      25.08  

 11 Wojnovich, Brady           7 NEWT                   43.57      34.53  

 

Event 51  Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 20.83   6/29/2002 SHANNON HARRINGTON, QRTT-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bing, Sara                 5 Nst Otters                NT      26.79  

  1 Hayes, Megan               6 Wsc                       NT      26.79  

  3 Rhoge, Elana               6 Nst Otters                NT      27.81  

  4 Kelley, Sydney             6 Psc Stingrays-MA       31.29      28.34  

  5 Ryan, Juliana              6 Psc Stingrays-MA       28.59      28.50  

  6 Walsh, Keira               6 Lmta                   30.33      28.52  

  7 Schluchterer, Brooke       6 NEWT                   33.63      28.83  

  8 Dudkina, Elena             6 Psc Stingrays-MA       28.14      29.40  

  9 Durkin, Tara               6 Dragons-MA                NT      30.77  

 10 Haidacher, Alexa           6 Psc Stingrays-MA       30.75      30.96  

 11 Patten, Emma               6 BRZY-MA                   NT      33.20  

 12 Warriner, Corinne          5 SMM-MA                 42.56      33.45  

 13 Matsick, Julia             6 Dragons-MA             36.12      34.59  

 14 Jackson, Elizabeth         6 Lmta                   38.66      38.43  

 15 Stoklosa, Heidi            6 Nst Otters                NT      39.53  

 15 Boccella, Olivia           6 Psc Stingrays-MA       41.17      39.53  

 17 Stoklosa, Hollie           6 Nst Otters                NT      43.98  

 18 Hensler, Addison           6 Lmta                   59.47      44.08  

 19 Curtis, Avery              6 Dragons-MA             45.79      44.84  

 20 Matson, Alexa              5 Lmta                 1:13.73      49.32  

 21 Matson, Isabelle           5 Lmta                   59.73      51.17  

 

Event 52  Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

        Meet: M 18.98   6/25/2005 ALLEN SHMURAK, Northampton                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ferker, Joshua             5 Nst Otters             31.97      24.95  

  2 Lurie, Edwin               6 Nst Otters             27.89      25.73  

  3 O'Keefe, Jack              6 Wsc                       NT      26.09  

  4 Scholer, Richard           6 HATY                   29.64      31.59  

  5 Belder, Steven             6 Nst Otters                NT      31.99  

  6 Busick, Ben                6 Dragons-MA             34.94      32.97  

  7 Collachi, Jeremy           6 Dragons-MA             46.44      34.38  

  8 Borowsky, Dylan            6 Lmta                   51.81      35.59  

  9 Kelly, Joseph              6 Dragons-MA             49.87      41.55  

 10 Simon, Eric                6 Psc Stingrays-MA       37.90      43.71  

 11 Sapp, Patrick              6 Dragons-MA           1:57.50      57.91  

 

Event 53  Girls 10 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 18.81   6/26/2010 CHRISTIE NEMCEFF, LMTA                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Foley, Sarah              10 Wsc                       NT      19.78  

  2 Goroshko, Julia           10 Psc Stingrays-MA       22.68      20.59  

  3 Boyes, Samantha R         10 Somerton-US            23.85      21.50  

  4 Velaga, Neha              10 Psc Stingrays-MA       21.30      21.73  

  5 Hwan, Abigail             10 HATY                   23.07      22.06  

  6 Caddick, Emily            10 Dragons-MA             21.78      22.45  

  7 Braun, Elle               10 OSC-MA                    NT      22.52  

  8 Matson, Sara              10 Lmta                   23.70      22.60  

  9 Schluchterer, Paige J     10 NEWT                   24.41      23.32  

 10 Monaghan, Abaigeal        10 BRZY-MA                21.56      23.53  

 11 Lichtner, Kayla           10 Pqst                   25.75      23.81  

 12 Gillard, Anna             10 Dragons-MA             25.56      24.07  

 13 Chang, Vianne             10 Psc Stingrays-MA       25.28      24.39  

 14 Mischak, Cassandra        10 NEWT                   23.86      25.27  

 15 Lochstet, Clarie          10 HATY                   24.72      25.30  

 16 Mulligan, Caitlin         10 Dragons-MA             27.22      26.15  

 17 Cooper, Madelyn           10 Dragons-MA             28.34      27.60  

 18 Matson, Emily             10 Lmta                   29.94      28.19  

 19 Durcan, Olivia            10 NEWT                   30.72      28.28  

 20 McInnis, Emily            10 Dragons-MA             33.97      30.89  

 21 Patten, Keeley            10 BRZY-MA                30.07      32.13  

 22 Daubert, Erika            10 Dragons-MA             32.50      32.79  

 

Event 54  Boys 10 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 20.51   6/23/2007 RYAN ZABOROWSKI, Warrington                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Belder, Andrew            10 Nst Otters             21.58      21.24  

  2 Vradinskiy, Martin        10 Nst Otters             22.65      21.53  

  3 Smith, Liam               10 Pqst                   22.93      21.80  

  4 Miglo, Fred               10 Nst Otters             22.49      21.85  

  5 Ruvio, Daniel             10 HATY                   22.39      23.29  

  6 Cunningham, Patrick       10 Somerton-US            24.08      23.33  

  7 McClurkin, Alexander      10 OVP-MA                    NT      24.26  

  8 Ryan, Sean                10 Psc Stingrays-MA       23.93      24.59  

  9 Pluznyk, John             10 Dragons-MA             24.88      24.95  

 10 Cohen, Joshua             10 Lmtc                   27.00      26.36  

 11 Wallace, Cameron          10 Psc Stingrays-MA       29.53      27.67  

 12 Andrewlevich, Cole        10 Dragons-MA             29.84      28.04  

 13 So, Ryan                  10 Nst Otters                NT      30.13  

 14 Lawler, Jack              10 Psc Stingrays-MA       29.76      31.12  

 15 Johnson, Trevor           10 NEWT                      NT      36.63  

 16 Williamson, Brady         10 Dragons-MA             49.20      38.79  

 

Event 55  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 20.34   6/28/2003 KENDAL KIRSTEIER, PSC-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Shema, Erin                9 Psc Stingrays-MA       23.55      21.25  

  2 Braun, Molly               9 OSC-MA                    NT      22.34  

  3 Glatfelter, Julia A        9 NEWT                   22.98      23.06  

  4 Schwedler, Joy             9 Psc Stingrays-MA       23.72      23.32  

  5 Curtis, Bridget            9 Dragons-MA             27.89      23.43  

  6 Ji, Kayla                  9 HATY                   23.76      23.63  

  7 Alloway, Lexi              9 Nst Otters             25.67      23.69  

  8 Riegel, Julia              9 Psc Stingrays-MA       23.53      25.10  

  9 Winters, Riley             9 Dragons-MA             26.60      25.37  

 10 McElrath, Olivia           9 Dragons-MA             27.55      26.15  

 11 Hartman, Sabina            9 SMM-MA                    NT      26.61  

 12 Gamble, Ava                9 BRK                    32.06      26.72  

 13 Hayes, Brigid              9 Wsc                       NT      27.20  

 14 Rosen, Rachel              9 Psc Stingrays-MA       29.27      27.21  

 14 Charlton, Alexandra        9 Dragons-MA             29.53      27.21  

 16 Molenari, Lauren           9 Psc Stingrays-MA       28.93      27.23  

 17 Wojnovich, Eva             9 NEWT                   27.68      27.28  

 18 Blaszczynski, Alexa        9 Psc Stingrays-MA       26.81      27.47  

 19 Williams, Kayli            9 Lmta                   28.78      28.21  

 20 Rhoades, Hayden            9 Lmta                   29.45      29.66  

 21 Bauer, Lauren              9 Nst Otters             30.25      30.86  

 22 Bing, Olivia               9 Nst Otters                NT      31.09  

 23 Mallon, Ayiana             9 Dragons-MA             34.60      31.45  

 24 Matsick, Chloe             9 Dragons-MA             37.80      33.23  

 25 Pontarelli, Isabella       9 Nst Otters             37.82      36.17  

 26 Schilling, Olivia          9 Dragons-MA             34.78      36.60  

 27 Kelly, Grace               9 Dragons-MA             42.33      37.43  

 28 Durkin, Dana               9 Dragons-MA             37.30      38.09  

 29 Boyes, Katherine           9 Somerton-US            44.81      40.59  

 -- Schorr, Emily              9 NEWT                   35.10         DQ  

 -- Han, Stella                9 Dragons-MA             41.00         DQ  

 

Event 56  Boys 9 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 22.65   6/29/2002 KEVIN MACK, SOM-                             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hou, Harry                 9 Psc Stingrays-MA       25.01      23.25  

  2 Brosky, Paul               9 Psc Stingrays-MA       23.59      24.15  

  3 Collachi, Aaron            9 Dragons-MA             31.68      26.81  

  4 Zhang, Brian               9 Psc Stingrays-MA       30.28      27.03  

  5 Steele, Bryan              9 BRZY-MA                27.64      27.23  

  6 Simpson, Adan              9 Dragons-MA             35.06      31.27  

  7 Landry, Ryan               9 Dragons-MA             36.62      32.41  

  8 Lawler, Ben                9 Psc Stingrays-MA       33.52      37.16  

  9 Fayette, Justin            9 Dragons-MA             55.09      39.46  

 10 Davis, Michael             9 Nst Otters                NT      39.81  

 -- Frohenko, Victor           9 OVP-MA                    NT         DQ  

 

Event 57  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 22.41   6/29/2002 KENDALL KIRSTEIER, PSC-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mehta, Simran              8 Psc Stingrays-MA       26.50      26.38  

  2 Peifer, Emily              8 RA-US                  29.61      26.63  

  3 Romas, Toula               8 Psc Stingrays-MA       28.04      26.73  

  4 Leonard, Mary Kate K       8 NEWT                   29.79      27.30  

  5 Jucewicz, Brianna          8 Dragons-MA             31.66      27.36  

  6 Walsh, Megan               8 Lmta                   30.32      28.44  

  7 Martin, McKenna            8 Psc Stingrays-MA       30.82      29.47  

  8 Goodwin, Shannon           8 Psc Stingrays-MA       32.25      31.23  

  9 Haidacher, Taylor          8 Psc Stingrays-MA       32.54      31.65  

 10 Kelerchain, Alexis         8 RA-US                  26.34      31.78  

 11 Lawton, Valerie            8 Lmtc                   35.18      32.28  

 12 Rector, Shannon            8 Psc Stingrays-MA       39.74      35.08  

 13 Flynn, Madeline            8 Psc Stingrays-MA       39.89      35.78  

 14 Kelley, Kendall            8 Psc Stingrays-MA       35.34      36.46  

 15 Hensler, Lara              8 Lmta                   31.42      36.89  

 16 Katz-Schnur, Alexa         8 SMM-MA                    NT      38.48  

 17 Zhang, Raina               8 Psc Stingrays-MA          NT      41.00  

 

Event 58  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 22.22   6/23/2007 ALLEN SHMURAK, Newtown                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ferker, Noah               8 Nst Otters             23.63      23.26  

  2 Goldenberg, Michael        8 Nst Otters             30.28      26.63  

  3 Juskalian, Tyler           8 Somerton-US            36.48      27.64  

  4 Rhoge, Mark                8 Nst Otters             26.57      27.91  

  5 Lichtner, Patrick          8 Pqst                   31.22      28.18  

  6 Steinberg, Ethan           8 Dragons-MA             31.50      28.46  

  7 Jackson, William           8 Lmta                   32.20      28.91  

  8 Walters, Carlton           8 HATY                   32.75      33.50  

  9 Baron, Benjamin            8 Psc Stingrays-MA       34.10      33.75  

 10 Boyd, Daniel               8 Psc Stingrays-MA       38.71      37.58  

 -- Ursino, Dominic            8 Dragons-MA             38.95         DQ  

 -- Peacock, Johathan          8 Dragons-MA             35.90         DQ  

 

Event 59  Girls 7 & Under 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 26.39   6/28/2003 AMANDA L CRAWFORD, HATY!-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Reteneller, Riley          7 Dragons-MA             31.10      29.43  

  2 Renger, Abbigail           7 Psc Stingrays-MA       29.33      29.77  

  3 Velaga, Esha               7 Psc Stingrays-MA       30.84      30.49  

  4 Warriner, Siena            7 SMM-MA                 39.82      32.62  

  5 Schluchterer, Brooke       6 NEWT                      NT      32.84  

  6 Cooper, Julia              7 Dragons-MA             36.90      32.96  

  7 Williamson, Karey          7 Dragons-MA             47.16      36.59  

  8 Cooper, Sarah              7 Dragons-MA             36.15      36.81  

  9 Walsh, Keira               6 Lmta                   41.35      38.15  

 10 Blaszczynski, Catelin      7 Psc Stingrays-MA       48.97      40.66  

 11 Hayes, Megan               6 Wsc                       NT      41.16  

 12 Pluznyk, Katelyn           7 Dragons-MA             39.20      41.29  

 13 Bing, Sara                 5 Nst Otters                NT      41.73  

 14 Matsick, Julia             6 Dragons-MA             50.16      49.27  

 15 Dudkina, Elena             6 Psc Stingrays-MA       49.93      51.14  

 16 Daley, Julia               7 OVP-MA                    NT      51.68  

 16 Ryan, Juliana              6 Psc Stingrays-MA       52.31      51.68  

 18 Kelley, Sydney             6 Psc Stingrays-MA          NT      52.09  

 19 Quinn, Sophia              7 Dragons-MA           1:10.00      54.96  

 20 Jackson, Elizabeth         6 Lmta                      NT      59.66  

 -- Sapp, Isabella             7 Dragons-MA             48.80         DQ  

 -- Ruvio, Lihi                7 HATY                   28.79         DQ  

 -- Stoklosa, Hollie           6 Nst Otters                NT         DQ  

 -- Boccella, Olivia           6 Psc Stingrays-MA          NT         DQ  

 -- Exler, Grace               7 Psc Stingrays-MA          NT         DQ  

 -- Stoklosa, Heidi            6 Nst Otters                NT         DQ  

 -- Haidacher, Alexa           6 Psc Stingrays-MA       42.58         DQ  

 

Event 60  Boys 7 & Under 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

        Meet: M 25.45   6/23/2007 JUSTION LAROCCA, HATY                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sleptsov, Alex             7 Nst Otters             25.03      25.01M 

  2 Norins, Jake               7 NEWT                   27.15      25.25M 

  3 Pugman, Gabriel            7 Nst Otters             29.56      28.80  

  4 McClurkin, Connor          7 OVP-MA                    NT      30.25  

  5 Ferker, Joshua             5 Nst Otters             32.58      31.02  

  6 Albinsky, David            7 Nst Otters             40.87      32.51  

  7 Swope, Gavin               7 NEWT                   37.01      32.86  

  8 McElrath, Walker           7 Dragons-MA             31.15      34.30  

  9 Price, Brendon             7 Psc Stingrays-MA       43.50      40.36  

 10 Busick, Ben                6 Dragons-MA             42.23      41.96  

 11 Simon, Eric                6 Psc Stingrays-MA          NT      48.03  

 -- Lubinski, Noah             7 SMM-MA                 47.54         DQ  

 -- Sapp, Patrick              6 Dragons-MA                NT         DQ  

 -- Wojnovich, Brady           7 NEWT                 1:00.57         DQ  

 -- Lurie, Edwin               6 Nst Otters                NT         DQ  

 -- Davis, Myles               7 Nst Otters                NT         DQ  

 

Event 61  Girls 10 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 18.89   6/23/2007 BRYNN MCGOVERN, PSC-                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braun, Elle               10 OSC-MA                 19.66      18.34M 

  2 Goroshko, Julia           10 Psc Stingrays-MA       19.52      18.62M 

  3 Monaghan, Abaigeal        10 BRZY-MA                18.87      19.29  

  4 Henderson, Abby K         10 NEWT                   18.73      19.60  

  5 Matson, Sara              10 Lmta                   19.25      19.88  

  6 Boyes, Samantha R         10 Somerton-US            21.57      20.19  

  7 Scholer, Heidi            10 HATY                   20.82      20.35  

  8 Foley, Sarah              10 Wsc                       NT      20.75  

  9 Velaga, Neha              10 Psc Stingrays-MA       21.47      21.68  

  9 Mischak, Cassandra        10 NEWT                   20.63      21.68  

 11 Gutekunst, Jessica        10 HATY                   21.27      21.75  

 12 Gringolts, Jackie         10 Nst Otters             24.56      21.85  

 13 Korzeb, Kiera             10 NEWT                      NT      22.02  

 14 Kelly, Katie              10 Dragons-MA             23.54      22.45  

 15 Caddick, Emily            10 Dragons-MA             23.53      23.28  

 16 Gillard, Anna             10 Dragons-MA             23.37      23.32  

 17 Chang, Vianne             10 Psc Stingrays-MA       23.75      23.93  

 18 Durcan, Olivia            10 NEWT                   26.21      24.00  

 19 Schluchterer, Paige J     10 NEWT                   25.62      24.22  

 20 Matson, Emily             10 Lmta                   25.70      24.59  

 21 Daubert, Kira             10 Dragons-MA                NT      25.41  

 22 Mulligan, Caitlin         10 Dragons-MA             25.17      25.95  

 23 Lochstet, Clarie          10 HATY                   22.49      26.96  

 24 McInnis, Emily            10 Dragons-MA             29.20      28.10  

 25 Patten, Keeley            10 BRZY-MA                36.06      30.19  

 26 Schriedel, Mary Grace     10 HATY                   30.98      31.13  

 

Event 62  Boys 10 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 18.91   6/28/2008 ANDREW DEFRIECE, PSC-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ruvio, Daniel             10 HATY                   20.10      19.26  

  2 Vradinskiy, Martin        10 Nst Otters             20.74      19.47  

  3 Smith, Liam               10 Pqst                   19.67      19.79  

  4 Belder, Andrew            10 Nst Otters             18.15      19.97  

  5 Cunningham, Patrick       10 Somerton-US            23.44      21.60  

  6 Yazmir, Dennis            10 Nst Otters             19.70      21.66  

  7 Miglo, Fred               10 Nst Otters             20.75      23.28  

  8 McClurkin, Alexander      10 OVP-MA                    NT      23.86  

  9 Lawler, Jack              10 Psc Stingrays-MA       25.14      25.09  

 10 Ryan, Sean                10 Psc Stingrays-MA       24.86      25.75  

 11 Wallace, Cameron          10 Psc Stingrays-MA       24.10      25.94  

 12 Cohen, Joshua             10 Lmtc                   28.50      27.72  

 13 Johnson, Trevor           10 NEWT                      NT      28.31  

 14 So, Ryan                  10 Nst Otters                NT      30.02  

 15 Williamson, Brady         10 Dragons-MA             49.70      36.38  

 16 Andrewlevich, Cole        10 Dragons-MA             39.59      37.18  

 

Event 63  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 18.61   6/28/2003 JESSICA STARK, SOM-                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braun, Molly               9 OSC-MA                 24.98      20.28  

  2 Shema, Erin                9 Psc Stingrays-MA       20.54      20.31  

  3 Scholer, Haley             9 HATY                   21.48      21.56  

  4 Calibeo, Cristina          9 NEWT                   22.83      22.02  

  5 Wojnovich, Eva             9 NEWT                   25.04      22.31  

  6 Blaszczynski, Alexa        9 Psc Stingrays-MA       20.93      22.93  

  7 Schwedler, Joy             9 Psc Stingrays-MA       24.66      23.50  

  8 Durkin, Dana               9 Dragons-MA             29.09      24.17  

  9 Bing, Olivia               9 Nst Otters                NT      24.37  

 10 McElrath, Olivia           9 Dragons-MA             24.56      25.17  

 11 Alloway, Lexi              9 Nst Otters             25.87      25.71  

 12 Riegel, Julia              9 Psc Stingrays-MA       25.53      25.75  

 13 Gamble, Ava                9 BRK                    29.00      25.94  

 14 Winters, Riley             9 Dragons-MA             28.13      26.05  

 15 Rosen, Rachel              9 Psc Stingrays-MA       27.10      26.24  

 16 Mikalic, Maggie            9 Psc Stingrays-MA       25.23      26.82  

 17 Curtis, Bridget            9 Dragons-MA             28.55      27.09  

 18 Hayes, Brigid              9 Wsc                       NT      27.15  

 19 Rhoades, Hayden            9 Lmta                   26.93      27.44  

 20 Bauer, Jules               9 Nst Otters             30.23      27.78  

 21 Pontarelli, Isabella       9 Nst Otters             32.28      27.80  

 22 Schorr, Emily              9 NEWT                   29.73      28.22  

 23 Alisesky, Abigail          9 Psc Stingrays-MA          NT      28.99  

 24 Charlton, Alexandra        9 Dragons-MA             31.00      30.69  

 25 Boyes, Katherine           9 Somerton-US            30.56      31.71  

 26 Bauer, Lauren              9 Nst Otters             29.87      32.34  

 27 Mallon, Ayiana             9 Dragons-MA             28.68      32.50  

 28 Matsick, Chloe             9 Dragons-MA             26.99      33.32  

 29 Kelly, Grace               9 Dragons-MA             36.03      40.78  

 

Event 64  Boys 9 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 20.15   6/29/2002 TJ GUMINSKI, PSC-                            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brosky, Paul               9 Psc Stingrays-MA       20.02      21.60  

  2 Hou, Harry                 9 Psc Stingrays-MA       22.06      21.66  

  3 Steele, Bryan              9 BRZY-MA                21.85      23.31  

  4 Warriner, Chance           9 SMM-MA                 26.16      23.61  

  5 Lawler, Ben                9 Psc Stingrays-MA       24.95      28.52  

  6 Frohenko, Victor           9 OVP-MA                    NT      31.90  

  7 Fayette, Justin            9 Dragons-MA             43.33      35.48  

  8 Davis, Michael             9 Nst Otters             30.72      42.57  

 

Event 65  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 21.39   6/25/2005 BRYNN MCGOVERN, PSC Stingrays                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kelerchain, Alexis         8 RA-US                     NT      24.23  

  2 Jucewicz, Brianna          8 Dragons-MA             28.22      24.94  

  3 DeFriece, Allison          8 Psc Stingrays-MA       24.42      24.97  

  4 Peifer, Emily              8 RA-US                  27.11      25.00  

  5 Katz-Schnur, Alexa         8 SMM-MA                    NT      25.29  

  6 Lawton, Valerie            8 Lmtc                   24.66      26.41  

  7 O'Keefe, Maggie            8 Wsc                       NT      26.88  

  8 Goodwin, Shannon           8 Psc Stingrays-MA       25.14      27.57  

  9 Walsh, Megan               8 Lmta                   28.27      28.59  

 10 Haidacher, Taylor          8 Psc Stingrays-MA       30.41      29.06  

 11 Martin, McKenna            8 Psc Stingrays-MA       29.18      29.50  

 12 Leonard, Mary Kate K       8 NEWT                   26.48      30.04  

 13 Romas, Toula               8 Psc Stingrays-MA       28.70      32.54  

 14 Rector, Shannon            8 Psc Stingrays-MA       31.22      33.62  

 15 Hensler, Lara              8 Lmta                   25.90      35.30  

 16 Flynn, Madeline            8 Psc Stingrays-MA       34.44      36.69  

 17 Victor, Kate               8 Psc Stingrays-MA       40.53      39.20  

 18 Schwartz, Chloe            8 Dragons-MA                NT      41.53  

 19 Szautner, Mikaela          8 SMM-MA                 37.40      45.04  

 20 Zhang, Raina               8 Psc Stingrays-MA       45.47      48.90  

 

Event 66  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 21.07   6/25/2005 BRENNEN H BASTIAN, HATY                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ferker, Noah               8 Nst Otters             20.80      20.81M 

  2 Rhoge, Mark                8 Nst Otters             22.73      21.87  

  3 Juskalian, Tyler           8 Somerton-US            26.30      23.63  

  4 Goldenberg, Michael        8 Nst Otters             28.17      24.88  

  5 Smith, Patrick             8 Pqst                   29.77      28.65  

  6 Walters, Carlton           8 HATY                      NT      29.39  

  7 Cohen, Jacob               8 Lmtc                   36.81      29.47  

  8 Jackson, William           8 Lmta                   26.28      31.43  

  9 Borowsky, Ethan            8 Lmta                   29.69      31.56  

 10 Boyd, Daniel               8 Psc Stingrays-MA       38.50      33.89  

 11 Steinberg, Ethan           8 Dragons-MA             35.01      35.89  

 12 Chesney, James             8 Lmta                   48.57      42.97  

 

Event 67  Girls 7 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 23.55   6/28/2003 AMANDA L CRAWFORD, HATY!-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Reteneller, Riley          7 Dragons-MA             31.03      27.13  

  2 Velaga, Esha               7 Psc Stingrays-MA       27.43      27.61  

  3 Renger, Abbigail           7 Psc Stingrays-MA       29.57      27.86  

  4 Ruvio, Lihi                7 HATY                   23.31      28.38  

  5 Cooper, Julia              7 Dragons-MA             30.85      30.63  

  6 Warriner, Siena            7 SMM-MA                 37.07      32.43  

  7 Miller, Victoria           7 Psc Stingrays-MA       36.63      33.83  

  8 Exler, Grace               7 Psc Stingrays-MA          NT      36.45  

  9 Williamson, Karey          7 Dragons-MA             35.90      36.80  

 10 Blaszczynski, Catelin      7 Psc Stingrays-MA       40.85      42.99  

 11 Daley, Julia               7 OVP-MA                    NT      49.10  

 12 Sapp, Isabella             7 Dragons-MA             44.31      53.53  

 13 Quinn, Sophia              7 Dragons-MA           1:07.00      56.41  

 

Event 68  Boys 7 Year Olds 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 20.80   6/24/2006 ALLEN SHMURAK, Northampton-                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sleptsov, Alex             7 Nst Otters             22.00      22.57  

  2 Swope, Gavin               7 NEWT                   30.31      26.63  

  3 McElrath, Walker           7 Dragons-MA             29.81      27.91  

  4 Lubinski, Noah             7 SMM-MA                 32.91      28.17  

  5 Albinsky, David            7 Nst Otters             35.67      28.53  

  6 Pugman, Gabriel            7 Nst Otters             28.93      28.93  

  7 Davis, Myles               7 Nst Otters                NT      28.94  

  8 McClurkin, Connor          7 OVP-MA                    NT      31.68  

  9 Norins, Jake               7 NEWT                   30.49      40.29  

 -- Wojnovich, Brady           7 NEWT                   49.16         DQ  

 -- Price, Brendon             7 Psc Stingrays-MA       30.77         DQ  

 

Event 69  Girls 6 & Under 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 27.59   6/29/2002 AMANDA L CRAWFORD, HATY!-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Rhoge, Elana               6 Nst Otters                NT      34.01  

  2 Dudkina, Elena             6 Psc Stingrays-MA       33.28      34.44  

  3 Schluchterer, Brooke       6 NEWT                   44.62      35.73  

  4 Bing, Sara                 5 Nst Otters                NT      37.16  

  5 Stoklosa, Heidi            6 Nst Otters                NT      38.06  

  6 Warriner, Corinne          5 SMM-MA                    NT      39.50  

  7 Stoklosa, Hollie           6 Nst Otters                NT      39.64  

  8 Hayes, Megan               6 Wsc                       NT      40.20  

  9 Haidacher, Alexa           6 Psc Stingrays-MA       50.16      41.29  

 10 Walsh, Keira               6 Lmta                   39.00      41.93  

 11 Jackson, Elizabeth         6 Lmta                   51.93      42.80  

 12 Curtis, Avery              6 Dragons-MA             54.66      48.79  

 13 Matson, Isabelle           5 Lmta                 1:00.14      53.93  

 14 Ryan, Juliana              6 Psc Stingrays-MA       46.62      54.88  

 15 Boccella, Olivia           6 Psc Stingrays-MA       57.73      55.35  

 16 Hensler, Addison           6 Lmta                 1:00.50    1:07.70  

 17 Matson, Alexa              5 Lmta                 1:17.48    1:14.21  

 

Event 70  Boys 6 & Under 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

        Meet: M 26.07   6/25/2005 ALLEN SHMURAK, Northampton-                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Scholer, Richard           6 HATY                   27.89      29.84  

  2 Lurie, Edwin               6 Nst Otters                NT      33.33  

  3 Belder, Steven             6 Nst Otters                NT      35.08  

  4 Ferker, Joshua             5 Nst Otters             36.61      35.45  

  5 Busick, Ben                6 Dragons-MA             42.62      46.00  

  6 Collachi, Jeremy           6 Dragons-MA             51.07      47.02  

  7 Borowsky, Dylan            6 Lmta                   56.34      59.34  

  8 O'Keefe, Jack              6 Wsc                       NT    1:09.11  

  9 Sapp, Patrick              6 Dragons-MA                NT    1:35.63  

 -- Kelly, Joseph              6 Dragons-MA           1:41.18         DQ  

 -- Simon, Eric                6 Psc Stingrays-MA       53.79         DQ  

 

Event 71  Girls 10 Year Olds 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 16.25   6/26/2004 KENDAL KIRSTEIER, PSC Stingrays              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braun, Elle               10 OSC-MA                 18.67      16.72  

  2 Boyes, Samantha R         10 Somerton-US            18.37      17.24  

  3 Goroshko, Julia           10 Psc Stingrays-MA       18.35      17.25  

  4 Foley, Sarah              10 Wsc                       NT      17.30  

  5 Monaghan, Abaigeal        10 BRZY-MA                17.65      17.53  

  6 Matson, Sara              10 Lmta                   18.18      17.92  

  7 Henderson, Abby K         10 NEWT                   18.07      18.19  

  8 Korzeb, Kiera             10 NEWT                      NT      19.32  

  9 Gutekunst, Jessica        10 HATY                   19.86      19.42  

 10 Velaga, Neha              10 Psc Stingrays-MA       19.69      19.53  

 11 Mischak, Cassandra        10 NEWT                   22.41      21.97  

 12 Gringolts, Jackie         10 Nst Otters             26.23      22.38  

 13 Caddick, Emily            10 Dragons-MA             21.61      22.46  

 14 Gillard, Anna             10 Dragons-MA             23.02      22.97  

 15 Kelly, Katie              10 Dragons-MA             21.60      23.03  

 16 Lochstet, Clarie          10 HATY                   22.77      23.06  

 17 Hwan, Abigail             10 HATY                   23.86      24.19  

 18 Durcan, Olivia            10 NEWT                      NT      25.37  

 19 McInnis, Emily            10 Dragons-MA             27.00      25.71  

 20 Daubert, Kira             10 Dragons-MA             27.35      25.95  

 21 Cooper, Madelyn           10 Dragons-MA             27.56      29.78  

 

Event 72  Boys 10 Year Olds 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 16.72   6/29/2002 ERICK CONVERY, NEW R-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Belder, Andrew            10 Nst Otters             17.12      17.52  

  2 Ruvio, Daniel             10 HATY                   17.50      18.09  

  3 Vradinskiy, Martin        10 Nst Otters             21.50      19.23  

  4 Yazmir, Dennis            10 Nst Otters             19.73      19.53  

  5 Pluznyk, John             10 Dragons-MA             21.28      20.15  

  6 Cunningham, Patrick       10 Somerton-US            22.44      20.71  

  7 Ryan, Sean                10 Psc Stingrays-MA       22.11      21.12  

  8 McClurkin, Alexander      10 OVP-MA                    NT      21.47  

  9 Wallace, Cameron          10 Psc Stingrays-MA       23.76      21.97  

 10 Lawler, Jack              10 Psc Stingrays-MA       20.97      22.09  

 11 Andrewlevich, Cole        10 Dragons-MA             35.04      32.38  

 

Event 73  Girls 9 Year Olds 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 17.13   6/28/2003 JESSICA STARK, SOM-                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Shema, Erin                9 Psc Stingrays-MA       18.03      17.69  

  2 Calibeo, Cristina          9 NEWT                   18.39      18.16  

  3 Braun, Molly               9 OSC-MA                 22.42      18.50  

  4 Schwedler, Joy             9 Psc Stingrays-MA       21.10      20.03  

  5 Alloway, Lexi              9 Nst Otters             23.83      20.06  

  6 Mikalic, Maggie            9 Psc Stingrays-MA       21.68      20.45  

  7 Ji, Kayla                  9 HATY                   25.74      20.86  

  8 Scholer, Haley             9 HATY                   21.35      20.88  

  9 Blaszczynski, Alexa        9 Psc Stingrays-MA       22.83      21.44  

 10 Durkin, Dana               9 Dragons-MA             23.30      21.64  

 11 Glatfelter, Julia A        9 NEWT                   20.55      21.72  

 12 McElrath, Olivia           9 Dragons-MA             23.22      23.09  

 13 Rosen, Rachel              9 Psc Stingrays-MA       25.37      24.19  

 14 Williams, Kayli            9 Lmta                   25.78      24.62  

 15 Bauer, Lauren              9 Nst Otters             34.56      24.90  

 16 Schorr, Emily              9 NEWT                   32.15      27.01  

 17 Bing, Olivia               9 Nst Otters                NT      27.59  

 18 Hayes, Brigid              9 Wsc                       NT      30.27  

 19 Mallon, Ayiana             9 Dragons-MA             41.00      30.42  

 20 Boyes, Katherine           9 Somerton-US            44.31      31.45  

 

Event 74  Boys 9 Year Olds 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 18.87   6/29/2002 TJ GUMINSKI, PSC-                            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brosky, Paul               9 Psc Stingrays-MA       21.13      21.00  

  2 Warriner, Chance           9 SMM-MA                 27.60      22.09  

  3 Hou, Harry                 9 Psc Stingrays-MA       23.92      22.22  

  4 Steele, Bryan              9 BRZY-MA                23.32      23.75  

  5 Lawler, Ben                9 Psc Stingrays-MA       24.26      24.13  

  6 Collachi, Aaron            9 Dragons-MA             26.36      26.11  

  7 Frohenko, Victor           9 OVP-MA                    NT      39.54  

  8 Davis, Michael             9 Nst Otters                NT      42.06  

 

Event 75  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 18.94   6/29/2002 KENDALL KIRSTEIER, PSC-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mehta, Simran              8 Psc Stingrays-MA       21.22      20.40  

  2 Kelerchain, Alexis         8 RA-US                  22.47      23.76  

  3 Leonard, Mary Kate K       8 NEWT                   22.57      23.97  

  4 Romas, Toula               8 Psc Stingrays-MA       26.16      24.05  

  5 Goodwin, Shannon           8 Psc Stingrays-MA       22.75      24.46  

  6 Jucewicz, Brianna          8 Dragons-MA             28.66      25.67  

  7 Peifer, Emily              8 RA-US                  33.50      26.88  

  8 Rector, Shannon            8 Psc Stingrays-MA       34.39      27.43  

  9 Lawton, Valerie            8 Lmtc                   28.85      27.80  

 10 O'Keefe, Maggie            8 Wsc                       NT      29.13  

 11 Hensler, Lara              8 Lmta                   26.03      29.78  

 12 Haidacher, Taylor          8 Psc Stingrays-MA       31.39      29.81  

 13 Katz-Schnur, Alexa         8 SMM-MA                    NT      31.50  

 14 Victor, Kate               8 Psc Stingrays-MA       35.57      32.89  

 

Event 76  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 18.88   6/23/2007 ALLEN SHMURAK, Newtown                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ferker, Noah               8 Nst Otters             19.39      18.09M 

  2 Rhoge, Mark                8 Nst Otters             22.66      21.05  

  3 Juskalian, Tyler           8 Somerton-US            32.68      21.27  

  4 Goldenberg, Michael        8 Nst Otters             28.76      23.84  

  5 Lichtner, Patrick          8 Pqst                   31.59      26.28  

  6 Cohen, Jacob               8 Lmtc                   31.61      27.60  

  7 Walters, Carlton           8 HATY                   28.64      28.03  

  8 Jackson, William           8 Lmta                   28.24      31.46  

  9 Borowsky, Ethan            8 Lmta                   33.09      34.96  

  9 Steinberg, Ethan           8 Dragons-MA             34.20      34.96  

 11 Baron, Benjamin            8 Psc Stingrays-MA       40.22      40.29  

 -- Chesney, James             8 Lmta                      NT         DQ  

 -- Ursino, Dominic            8 Dragons-MA             38.26         DQ  

 

Event 77  Girls 7 & Under 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 20.96   6/28/2003 SHANNON HARRINGTON, QRTT-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Velaga, Esha               7 Psc Stingrays-MA       21.32      21.72  

  2 Reteneller, Riley          7 Dragons-MA             27.90      25.84  

  3 Renger, Abbigail           7 Psc Stingrays-MA       30.38      28.17  

  4 Ruvio, Lihi                7 HATY                   27.45      29.81  

  5 Cooper, Julia              7 Dragons-MA             35.98      35.18  

  6 Hayes, Megan               6 Wsc                       NT      37.06  

  7 Bing, Sara                 5 Nst Otters                NT      37.52  

  8 Cooper, Sarah              7 Dragons-MA             40.40      38.13  

  9 Ryan, Juliana              6 Psc Stingrays-MA       42.10      43.13  

 10 Haidacher, Alexa           6 Psc Stingrays-MA       41.66      44.00  

 11 Daley, Julia               7 OVP-MA                    NT      49.49  

 12 Jackson, Elizabeth         6 Lmta                      NT      58.99  

 -- Sapp, Isabella             7 Dragons-MA             54.01         DQ  

 

Event 78  Boys 7 & Under 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

        Meet: M 21.39   6/24/2006 ARIEL SPEKTOR, RCH-                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sleptsov, Alex             7 Nst Otters             19.75      19.56M 

  2 Swope, Gavin               7 NEWT                   26.25      24.86  

  3 Pugman, Gabriel            7 Nst Otters             26.63      25.00  

  4 McClurkin, Connor          7 OVP-MA                    NT      27.92  

  5 McElrath, Walker           7 Dragons-MA             33.00      30.69  

  6 Davis, Myles               7 Nst Otters                NT      35.36  

  7 Lurie, Edwin               6 Nst Otters                NT      35.67  

  8 O'Keefe, Jack              6 Wsc                       NT      36.44  

  9 Belder, Steven             6 Nst Otters                NT      37.17  

 10 Busick, Ben                6 Dragons-MA             38.62      37.94  

 11 Price, Brendon             7 Psc Stingrays-MA       40.01      41.43  

 -- Albinsky, David            7 Nst Otters             35.89         DQ  

 -- Lubinski, Noah             7 SMM-MA                    NT         DQ  

 

Event 79  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:25.85   6/28/2003 LAUREN AHRENS, HATY!-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goroshko, Julia           10 Psc Stingrays-MA     1:26.17    1:24.66M 

  2 Foley, Sarah              10 Wsc                       NT    1:25.50M 

  3 Braun, Elle               10 OSC-MA               1:40.60    1:25.69M 

  4 Monaghan, Abaigeal        10 BRZY-MA              1:25.45    1:30.55  

  5 Henderson, Abby K         10 NEWT                      NT    1:30.72  

  6 Matson, Sara              10 Lmta                 1:38.31    1:32.53  

  7 Boyes, Samantha R         10 Somerton-US          1:40.57    1:35.06  

  8 Velaga, Neha              10 Psc Stingrays-MA     1:37.56    1:39.28  

  9 Scholer, Heidi            10 HATY                 1:41.94    1:44.64  

 10 Schluchterer, Paige J     10 NEWT                 1:59.66    1:46.17  

 11 Matson, Emily             10 Lmta                 1:57.85    1:46.56  

 12 Gillard, Anna             10 Dragons-MA           1:51.53    1:46.73  

 13 Gringolts, Jackie         10 Nst Otters           1:48.98    1:48.03  

 14 Caddick, Emily            10 Dragons-MA           1:54.36    1:48.62  

 15 Korzeb, Kiera             10 NEWT                      NT    1:51.00  

 16 Lochstet, Clarie          10 HATY                 1:45.30    1:51.45  

 17 Chang, Vianne             10 Psc Stingrays-MA     1:57.18    1:51.84  

 18 Kelly, Katie              10 Dragons-MA           2:00.88    1:57.25  

 19 Durcan, Olivia            10 NEWT                      NT    2:00.00  

 20 Cooper, Madelyn           10 Dragons-MA           2:14.48    2:07.95  

 21 Daubert, Erika            10 Dragons-MA           2:46.87    2:18.24  

 -- Gutekunst, Jessica        10 HATY                 1:34.63         DQ  

 -- McInnis, Emily            10 Dragons-MA           2:19.00         DQ  

 

Event 80  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:25.70   6/29/2002 ERICK CONVERY, NEW R-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Belder, Andrew            10 Nst Otters           1:25.65    1:24.54M 

  2 Vradinskiy, Martin        10 Nst Otters           1:40.22    1:30.52  

  3 Ruvio, Daniel             10 HATY                 1:33.15    1:33.09  

  4 Miglo, Fred               10 Nst Otters           1:43.91    1:35.92  

  5 Smith, Liam               10 Pqst                 1:30.22    1:36.09  

  6 Yazmir, Dennis            10 Nst Otters           1:42.90    1:36.73  

  7 McClurkin, Alexander      10 OVP-MA                    NT    1:44.47  

  8 Cunningham, Patrick       10 Somerton-US               NT    1:46.93  

  9 Ryan, Sean                10 Psc Stingrays-MA     1:50.65    1:47.25  

 10 Lawler, Jack              10 Psc Stingrays-MA     1:52.69    1:57.43  

 

Event 81  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:30.13   6/28/2003 KENDAL KIRSTEIER, PSC-                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Shema, Erin                9 Psc Stingrays-MA     1:30.63    1:29.44M 

  2 Scholer, Haley             9 HATY                 1:43.60    1:39.93  

  3 Ji, Kayla                  9 HATY                 1:41.85    1:42.55  

  4 Blaszczynski, Alexa        9 Psc Stingrays-MA     1:52.95    1:42.85  

  5 Alloway, Lexi              9 Nst Otters           1:46.98    1:42.86  

  6 Calibeo, Cristina          9 NEWT                 2:04.62    1:42.88  

  7 Schwedler, Joy             9 Psc Stingrays-MA     1:42.95    1:43.88  

  8 Glatfelter, Julia A        9 NEWT                 1:56.39    1:45.94  

  9 Riegel, Julia              9 Psc Stingrays-MA     1:51.59    1:51.67  

 10 Mikalic, Maggie            9 Psc Stingrays-MA     1:59.00    1:55.64  

 11 Boyes, Katherine           9 Somerton-US               NT    1:56.13  

 12 Gamble, Ava                9 BRK                  2:30.16    1:56.84  

 13 Williams, Kayli            9 Lmta                 2:00.68    1:58.19  

 14 McElrath, Olivia           9 Dragons-MA           1:53.00    2:06.79  

 15 Bauer, Lauren              9 Nst Otters                NT    2:06.93  

 16 Bing, Olivia               9 Nst Otters                NT    2:07.80  

 17 Winters, Riley             9 Dragons-MA           2:13.00    2:08.60  

 18 Hayes, Brigid              9 Wsc                       NT    2:09.99  

 19 Bauer, Jules               9 Nst Otters                NT    2:13.28  

 20 Durkin, Dana               9 Dragons-MA           2:05.31    2:31.73  

 -- Braun, Molly               9 OSC-MA               1:42.25         DQ  

 -- Schorr, Emily              9 NEWT                      NT         DQ  

 

Event 82  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:35.52   6/29/2002 TJ GUMINSKI, PSC-                          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hou, Harry                 9 Psc Stingrays-MA     1:41.00    1:37.54  

  2 Brosky, Paul               9 Psc Stingrays-MA     1:40.59    1:38.83  

  3 Steele, Bryan              9 BRZY-MA              1:50.33    1:58.03  

  4 Zhang, Brian               9 Psc Stingrays-MA          NT    2:01.00  

  5 Lawler, Ben                9 Psc Stingrays-MA     2:09.78    2:08.61  

 

Event 83  Girls 8 & Under 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:41.94   6/26/2010 ABAIGAL MONAGHAN, BZY-                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mehta, Simran              8 Psc Stingrays-MA     1:54.83    1:51.99  

  2 Peifer, Emily              8 RA-US                2:19.80    1:56.72  

  3 Leonard, Mary Kate K       8 NEWT                 2:07.88    1:57.38  

  4 Jucewicz, Brianna          8 Dragons-MA           2:07.00    1:57.72  

  5 Renger, Abbigail           7 Psc Stingrays-MA     2:12.48    2:06.21  

  6 Goodwin, Shannon           8 Psc Stingrays-MA     2:22.00    2:06.60  

  7 Reteneller, Riley          7 Dragons-MA           2:17.65    2:07.77  

  8 Ruvio, Lihi                7 HATY                 2:07.69    2:14.24  

  9 Walsh, Megan               8 Lmta                      NT    2:16.75  

 10 Cooper, Julia              7 Dragons-MA           2:37.00    2:22.14  

 11 Hensler, Lara              8 Lmta                 2:10.30    2:24.18  

 12 Velaga, Esha               7 Psc Stingrays-MA     2:12.31    2:25.88  

 13 Rector, Shannon            8 Psc Stingrays-MA     2:30.00    2:27.90  

 14 Haidacher, Taylor          8 Psc Stingrays-MA     2:33.45    2:28.60  

 15 Katz-Schnur, Alexa         8 SMM-MA                    NT    2:30.44  

 16 Jackson, Elizabeth         6 Lmta                      NT    3:40.15  

 

Event 84  Boys 8 & Under 100 SC Meter IM

===============================================================================

        Meet: M 1:34.86   6/23/2007 ALLEN SHMURAK, Newtown                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ferker, Noah               8 Nst Otters           1:37.02    1:33.84M 

  2 Sleptsov, Alex             7 Nst Otters           1:37.65    1:35.03  

  3 Rhoge, Mark                8 Nst Otters           1:48.98    1:46.67  

  4 Juskalian, Tyler           8 Somerton-US               NT    1:52.54  

  5 Goldenberg, Michael        8 Nst Otters           1:56.87    1:53.38  

  6 Lichtner, Patrick          8 Pqst                 2:11.28    1:58.32  

  7 Pugman, Gabriel            7 Nst Otters           1:47.92    1:59.35  

  8 Norins, Jake               7 NEWT                      NT    2:02.39  

  9 Swope, Gavin               7 NEWT                      NT    2:03.56  

 10 McClurkin, Connor          7 OVP-MA                    NT    2:12.77  

 11 Jackson, William           8 Lmta                      NT    2:13.22  

 12 Steinberg, Ethan           8 Dragons-MA                NT    2:20.07  

 13 Borowsky, Ethan            8 Lmta                 2:41.25    2:34.82  

 -- Busick, Ben                6 Dragons-MA           3:01.98         DQ  

 -- Albinsky, David            7 Nst Otters                NT         DQ  

 -- McElrath, Walker           7 Dragons-MA           2:15.00         DQ